VANQUEST RACKIT-36 (Gen-2) Covert Rifle Pack
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
06
quantity
Product details
Category
Designed for covert operations and urban settings, the RACKIT-36 (Gen-2) covert rifle pack provides discreet and secure transportation of your carbine with a rapid deployment capability. Unlike any other sling-type rifle packs, the RACKIT-36's shoulder strap is fully adjustable for both right- and left-shoulder-carry. Supported by a removable waist strap, the RACKIT-36 gives you full range of motion with ultimate comfort. Our FASTab system gives you lightning-fast access and deployment: Simply sling the pack to your front and pull the FASTab to quickly open and grab your gear. The padded main compartment (36" x 2" x 12") is made of ultra-durable 1,000-D Cordura with Durable Water Repellent (DWR) coating, and lockable #10 YKK zippers with military-grade ITW ZipLine loop-pulls to protect your rifle from outside elements. Inside, a large (27.75” x 9.5”) hook and loop field provides extra space for modular accessories. Dual retention straps with an 11-position fastening system and adjustable muzzle cup tightly secures many different arms (carbine, SBR, Bullpup, etc)* A large front pocket (19" x 2" x 12") with a loop faced MOLLE-Air panel for attaching either traditional PALS/MOLLE or hook and loop vital accessories** such as magazines, holsters, optics, and medical/field kits. The optional Universal CCW Holster and Double Mag Holder can be used for handgun and/or magazine carry. Additional roll-down ID loop panel and zipper pocket display and store any documents or patches you may carry. Also as a bonus, the padding significantly reduces the "print" of your rifle and magazines stored in the RACKIT. Available in Black, Wolf Gray + Black trim, and Coyote Tan + Wolf Gray trim, the RACKIT-36 is the ultimate covert rifle pack for you to load up, put on, and blend in.
  • Main Compartment: 36" (W) x 2" (H) x 12" (D) | Front Compartment: 19” (W) x 2" (H) x 12" (D)