uxcell ZGB37-3530 DC 12V 100RPM Micro Motor High-Speed Geared Motor for DIY RC Cars Remote Control Shaft 6mm Diameter
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
Description:High-speed DC motors are widely used for small RC cars, DIY, Massage devices, game devices, game controllers, cellphones, etc. You can use the micro motors to make model cars, boats, and DIY easily and conveniently.Low noise, high speed, high efficiency, low resistance.Replacement spare parts that can upgrade your RC airplane.Specification:Model: ZGB37-3530Rated Voltage: DC 12VNo-load Speed: 100RPM (±10%)Rated Torque: 3.6Kg.cmShaft Size: 6 x 14mm / 0.24 x 0.55 inch (D*L)Motor Diameter: 37mm / 1.46 inchMotor Length (shaft not included ): 60mm / 2.36 inchTotal Height: 80mm / 3.15 inchPackage Content: 1 x DC Micro Motor
  • Model: ZGB37-3530; Rated Voltage: DC 12V; No-load Speed: 100RPM (±10%); Rated Torque: 3.6Kg.cm
  • Shaft Size: 6 x 14mm / 0.24 x 0.55 inch (D*L); Motor Diameter: 37mm / 1.46 inch; Motor Length (shaft not included ): 60mm / 2.36 inch; Total Height: 80mm / 3.15 inch